Kolekcjonowanie monet

Kolekcjonowanie monet jest jedną z popularniejszych form kolekcjonerstwa. Jest to hobby stosunkowo tanie, dostępne dla wszystkich i mające szerokie grano pasjonatów. Numizmatyka, bo tak inaczej nazywa się kolekcjonerstwo monet może też mieć różny charakter, bowiem ludzie się nią zajmujący mogą kolekcjonować monety stare, będące w użyciu kilkadziesiąt lat temu jak i monety wydane na specjalne okazje czyli tzw. edycje kolekcjonerskie.

Numizmatyka to jednak nie tylko monety, ale także i medale. Kolekcjonowanie monet to także dobra lokata kapitału. Znane są bowiem przypadki, że konkretną unikatową monetę sprzedano za kilkaset tysięcy dolarów. W tym zakresie trzeba mieć jednak odrobinę szczęścia.

Jak do tej pory za rekordową kwotę sprzedano natomiast srebrną jednodolarówkę, za kwotę 7,85 miliona dolarów. W numizmatyce ważna jest nie tylko pasja, ale i pewna wiedza. W tej dziedzinie bowiem jak w żadnej innej łatwo jest paść ofiarą oszusta. Przy zakupie każdego egzemplarza należy zatem sprawdzać jego rodowód.