Filumenistyka

Filumenistyka to zbieractwo, którego pasjonacie zajmują się kolekcjonowaniem pudełek po zapałkach oraz innych elementów z tym związanych. Zazwyczaj filumeniści interesują się też historią ognia, narzędzi do jego wytwarzania oraz historią jego użytkowania. Pierwsi fani tej formy kolekcjonerstwa pojawili się w XIX wieku, jednak to hobby popularność zyskało dopiero około 100 lat później.

Pierwszy szał na filumenistykę zrodził się w Wielkiej Brytanii, później ta forma kolekcjonerstwa rozprzestrzeniła się za granice innych krajów. Także w Polsce nie brakuje osób zajmujących się filumenistyką. Mają jednak oni coraz trudniejsze zadanie, gdyż na rynku zaczyna brakować nowych pudełek i etykiet zapałczanych.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w kioskach sprzedawane były natomiast specjalne edycje zapałek, które były skierowane specjalnie do kolekcjonerów. Polscy filumeniści są zrzeszeni razem z filatelistami w polskim Związku Filatelistów. W Bystrzycy Kłodzkiej znajduje się natomiast jedno z niewielu na świecie muzeów filumenistycznych.

lancia.motoryzacyjnie.info.pl